Про початок реалізації проєкту щодо просвітницької діяльності у сфері протидії туберкульозу
Шановні колеги! Інформуємо вас, що розпочато діяльність щодо просвітницької роботи у сфері протидії туберкульозу, яка реалізується БО «TBPeopleUkraine» за підтримки міжнародної організації PATH та у співпраці з ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти».
Подолання захворювання на туберкульоз до 2030 року визначено однією з основних цілей охорони здоров’я і проголошено у Цілях сталого розвитку ООН. Україна приєдналася до Глобальної стратегії «Покласти край туберкульозу», схваленої Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я, та має чіткий план дій із комплексного подолання туберкульозу на 2023–2030 роки.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року №1415-р ухвалено Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року (далі – Стратегія), головним завданням якої є позбавлення країни від туберкульозу і досягнення нульового рівня захворюваності. Нині питання протидії туберкульозу є одним із пріоритетних напрямів державної політики та предметом міжнародних зобов’язань.
БО «TBPeopleUkraine» - є найбільшою пацієнтською спільнотою, яка займається питаннями протидії туберкульозу в Україні.
Для подолання туберкульозу та його соціально-психологічних наслідків вкрай важливою є інформаційна робота. Система освіти може відіграти значну роль у подолані ТБ, адже виховання свідомого, поінформованого покоління, яке дбайливо ставиться до власного здоров’я і до здоров’я оточуючих, починається з дитинства.
БО «TBPeopleUkraine» за підтримки та у співпраці з міжнародною організацією PATH, в рамках реалізації діяльності з розбудови спроможності педагогічної спільноти України щодо просвітницької діяльності у сфері протидії туберкульозу (проєкт «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID та впроваджується міжнародною організацією РАТН), а також у співпраці з ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти» розроблено:
Методологічним підґрунтям для представлених Програм є посібник «Особливості просвітницької роботи щодо запобігання захворюванню на туберкульоз та подолання його соціально-психологічних наслідків: методичні рекомендації для педагогічних працівників/ць закладів дошкільної та загальної середньої освіти», що розроблений Міністерством освіти і науки України у співпраці з міжнародною організацією РАТН:
Частина 1
Частина 2
Посібник рекомендовано для просвітницької роботи в закладах освіти (лист Державної установи «Центр громадського здоров’я» Міністерства охорони здоров’я України від 18 січня 2022 року №03-09/21/289/22). Схвалено рішенням методичної ради державної установи «Український інститут розвитку освіти» від 29 квітня 2022 року (протокол № 1).
Інформація про туберкульоз для дітей дошкільного віку є складною для сприйняття, однак ознайомлення їх із елементарними профілактичними заходами щодо попередження розповсюдження інфекційних хвороб є допустимим (у т.ч. на туберкульоз). Зокрема через формування у дітей ключової компетентності – здоров’язбережувальної, що проходить червоною лінією через усі освітні напрями дошкільної освіти і має продовження в початковій, загально-середньої освіти.
Практичні матеріали посібника є дієвим освітнім ресурсом для формування у дітей дошкільного та шкільного віку системи знань про інфекційні захворювання, важливість дотримання правил особистості гігієни, піклування про власне здоров’я та здоров’я інших, підтримки людей, які потребують допомоги під час хвороби. Важливим моментом є і той факт, що можемо відслідкувати наступність та системність у роботі щодо формування відповідних знань та умінь здоров’язберігаючої компетентності.
Інноваційній підхід, застосований при розробці навчально-методичного посібника, ґрунтується на запровадженні системного підходу до формування у дітей та підлітків свідомого та толерантного ставлення до проблем та викликів, пов’язаних з туберкульозом, шляхом проведення щорічних позакласних тематичних занять з наростаючим рівнем інформативності, відповідно до розумово-психологічних особливостей учнів від старшої групи закладу дошкільної освіти до випускних класів середньої школи.
Програми розкривають загальну модель інтерактивного, адаптованого до вікових потреб, навчання дітей, розбудову цілісної системи з формування свідомого ставлення дітей до власного здоров’я та здоров’я оточуючих від дошкільного віку до випускних класів, включатиме практичні навички, необхідні для результативної просвітницької роботи з дітьми на підставі сучасних знань про туберкульоз, а також фундаментальні та практичні аспекти формування толерантного ставлення до людей, які стикаються з туберкульозом.
Заплановано, що у подальшому, підвищення кваліфікацій за даною програмою проходитимуть педагогічні працівники з усіх регіонів країни.
Тривалість проєкту: червень 2024 року - вересень 2025 року.
Просимо здійснювати інформаційну підтримку проєкту та сприяти у його реалізації, рекомендувати проходження підвищення кваліфікації працівниками освітньої галузі за представленими Програмами (додаються).
Контактна особа з організаційних питань Тетяна Бажан, програмний менеджер БО TBPeopleUkraine +380 50 3301809.
Джерела:
Лист Полтавської академії неперервної освіти імені М.В.Остроградського від 26 липня 2024 року № 01-22/790 «Про початок реалізації проєкту щодо просвітницької діяльності у сфері протидії туберкульозу»